آشنایی با موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران

فرستادن به ایمیل چاپ مشاهده در قالب PDF

آشنایی با فعالیت های علمی ، پژوهشی و اجرايي
موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران

در جهان امروزی مباحث مربوط به بحران با نگرش های متفاوتی مطرح می گردد اما مهمتر از آن مدیریت بحران است چرا که در بروز حادثه و بحران ، پیشگیری ها، پیش بینی ها و پشتیبانی ها بسیار اهمیت دارند. ایران با داشتن زلزله های بزرگ هر سه سال یک بار و زلزله های متوسط سالیانه و همچنین حوادث غیر مترقبه نظیر سیل و طوفان و جنگ ، شاید یکی از پر بحران ترین کشور های جهان باشد. همچنین علاوه بر بحران های طبیعی با توجه به موقعیت خاص کشور ایران از لحاظ منابع و انرژی ، این منطقه از دیرباز به عنوان یک منطقه استراتژیک همواره مورد نظر استعمار گران بوده است. همچنین با پيشرفت علم و دانش فني بشر، شاهد فعاليتهاي گسترده در زمينه استفاده بهينه از منابع انرژي نظير منابع نفت و گاز و... مي باشيم كه به تبع اين فن آوري، ساخت ابنيه متناسب با هريك از زمينه هاي مزبور در اولويت طراحي قرار مي گيرد. همچنين رشد روزافزون جمعيت و كمبود فضاهاي ساختماني به وي‍ژه در شهرهاي بزرگ و پرتراكم، دست اندركاران ساختمان را بر آن داشته است كه به ساختمانهاي مرتفع رو آورند. وظيفه مهندسين در طراحي و ساخت اينگونه سازه ها اينست كه با احتساب خطرپذيري و مديريت بحران در طي عمر مفيد سازه قابليت مقابله و مقاومت آنرا در برابر پديده هاي اتفاقي و ناهنجار، از قبيل زلزله، سيل، طوفان و يا آتش سوزي مدنظر قرار داده باشند تا از خسارات عمده جاني و مالي تا حد ممكن جلوگيري بعمل آيد. در سالهاي اخير با توجه به انبوه سازه های غیر مقاوم و خسارات حاصله ،در رابطه با مديريت بحران و طراحي سازه ها در برابر زلزله و سایر بارهای دینامیکی و حوادث طبيعي حركتهايي انجام گرفته و در حال گسترش است، ولي با توجه به اهمیت موضوع تاكنون در كشور ما از لحاظ بالابردن سطح دانش و فن ايمن سازي سازه ها گام موثر و اصولی برداشته نشده است، از اينرو موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران همانند سایر مراكز و موسسات علمی اثر گذار بر دانش مهندسی عمران، پس از زلزله دلخراش بم در سال 1383 برنامه ریزی آن صورت گرفت و از سال 1385 با اخذ مجوز به عنوان یک سازمان مردم نهاد جوانان NGO   تاسيس گرديد تا کاستی های موجود در زمینه مديريت بحران و مقاوم سازی را در پهنه لرزه خیز ایران با توجه به زلزله های مکرر که در تاریخ هزاران ساله این سرزمین مقدس ثبت شده است، جبران نماید و در واقع "ضرورت مطالعات بحران ، مقاوم‌سازي و پدافند غیرعامل" ایجاد موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران را در این راستا تحکیم نموده است . این موسسه پیش از سال 1389 با مرکز ملی مقاوم سازی ایران ادغام بوده است و فعالیت های مرکز ملی مقاوم سازی را مدیریت و اجرا می نموده است که پس از ثبت مرکز ملی مقاوم سازی به عنوان یک سازمان غیردولتی در وزارت کشور و عدم نیاز به مجوز فعالیت موسسه، موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران به صورت مستقل فعالیت خود را با بنیانگذران و مدیران موفق سابق مرکز ملی مقاوم سازی ایران ادامه می دهد.

موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران به عنوان یک اجتماع با تفکري جهانی با بهره گیری از دستاورد های گذشته و نو و آیین نامه های بین المللی و با اعتقاد به خرد جمعی و کار تیمی و دیدگاه تمامی نگر خود و بهره مندی جوانان متخصص ، نخبگان و هیئت علمی دانشگاه ها، به جمع آوری اطلاعات و به روز نمودن و بررسی کارایی آنها پرداخته و در نهایت به ارایه راهکارهای علمی جامع برای توسعه بخش های مختلف جامعه خود و همچنین استفاده نمودن از این اطلاعات در جهت آباداني این دهكده جهاني می پردازد.

امید است این حرکت مفید با همکاری صاحب نظران ، پژوهشگران و دانشجویان کوشا در دانش مهندسی در روند یکنواخت کنترل و پیشگیری، و حمایت ارگان های مرتبط مستمر باشد.

اهداف و ضرورت ها:

- تحقیق، شناخت، تکوین و ارتقا سطح علمی مهندسی عمران و گرایش ها و رشته های وابسته و ارایه پیشنهاد راهکار توسعه بهسازی و مقاوم سازی به ویژه در مناطق شهری و متراکم.

-انجام پروژه هاي عمراني (اجرایی و پژوهشی) در زمينه هاي مقاوم سازي ابنيه، بناهاي فرسوده، سازه هاي مدفون، مجاري مدفون و ... در داخل کشور.

- ايجاد‌ روحیه و انگیزه و فرهنگ پژوهش‌ و تحقيقات‌ علمي‌ در سطح‌ ملي‌ و بين‌المللي‌ بين‌ محققان‌ و متخصصاني‌ كه‌ به‌گونه‌اي‌ با دانش مديريت بحران و مهندسي عمران به ویژه صنعت مقاوم سازی ،آشنا هستند.

- معرفي و بكارگيري مواد و مصالح جديد در زمينه هاي بهسازي و مقاوم سازي ابنيه.

- همكاري‌ با نهادهاي‌ اجرائي‌، علمي‌ و پژوهشي‌ در زمينه‌ ارزيابي‌ و بازنگري و اجراي‌ طرح‌ها و برنامه‌هاي‌ مربوط به ‌امر پژوهش‌ در زمينه‌ مقاوم سازی.

- جمع آوری, تجزيه و تحليل, ويرايش و تبادل اطلاعات علمی پژوهشی.

- ترویج و فرهنگسازی مقاوم سازی و پدافند غیرعامل با توجه به اولویت فعالیت های ترویجی و توسعه پدافند غیرعامل.

- بررسي انواع مواد و مصالح مورد كاربرد در صنعت عمران (از خاک تا آسفالت, کامپوزيت ها و...)و پژوهش در تاثير انواع مواد افزودني بر خواص بتن، انواع بتن‏هاي سبك، بتن‏هاي جديد و ویژه نظير بتن پليمري، بتن اليافي و . . . در راستای" ضرورت مطالعات مقاوم سازی".

- عملی نمودن دستاوردهای نوین با همکاری وزارت خانه ها و سایر مراکز علمی و مرتبط در راستای کاهش آسیب پذیری سازه ها و افزایش ایمنی اقتصادی و انسانی.

- تولید علم و دانش و کمک به پیشرفت جوامع بشری در قالب برگزاری دوره هاي آموزشي كوتاه مدت و تحصیلات تکمیلی.

زمينه هاي فعاليت موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران:

زمينه هاي فعالیت موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران را به طور كلي مي توان به صورت زير بيان نمود.
* همكاريهاي تحقيقاتي با سایر مراکز علمی در راستای "ضرورت مطالعات بحران ، مقاوم سازی و پدافند غیرعامل":

موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران با سایر مراکز علمی،تحقیقاتی ملی و بین المللی در تعريف و اجراي پروژه هاي تحقيقاتي و ارائه نتايج در قالب مقالات و گزارشات فني با مجامع علمي داخلي و بين المللي همكاري می نمايد.

* همكاري در زمينه تدوين و نگارش دانش فني مقاوم سازی و پدافند غیرعامل:

موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران با استفاده از امكانات موجود در تدوين و نگارش دانش فني مقاوم سازی و دانش مديريت بحران و حوادث طبيعي با سایر مراکز علمی مرتبط همكاري می نمايد. قابل ذکر است که تعداد بسیاری مقاله توسط کارشناسان موسسه در سمینار ها ارایه شده است و یا در ژورنال های تخصصی و کتاب های علمی به چاپ رسیده است و هم اکنون نیز با همیاری جمعی از نخبگان علمی کشور و جهان ، نگارش آئین نامه بهسازی و مقاوم سازی ایران آغاز شده است.
* ارائه آموزشهاي تخصصی بلند مدت و کوتاه مدت و برگزاری دوره های مختلف در راستای "ضرورت مطالعات مقاوم سازی":

موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران با برقراری ارتباط با سازمان ها، تا کنون توانسته است بازوی توانمند مشاوره و مجری آموزش برای سازمان ها،شرکت ها و ادارات دولتی و خصوصی باشد. بدیهی است اگر سطح مهارت، توانایی و انطباق کارکنان با حرفه آنان هماهنگ نباشد، آموزش کارکنان ضرورت می یابد که افراد آموزش دیده و با تجربه به انجام وظیفه بپردازند.همچنین با توجه به جوان بودن میانگین سن کشور نیاز به آموزش نیروهای جوان به منظور ایجاد اشتغال و کارآفرینی وجود دارد و لازم می نماید تا نیرو هایی در زمینه های مورد نیاز جامعه یعنی دانش پدافند غیرعامل، مدیریت بحران، مقاوم سازی و بهسازی تربیت گردد.

اين فعاليت هاي آموزشي را مي توان به فعاليتهاي مختلف آموزشي داخلي در سطح كشور و در سطح منطقه اي و كشور هاي همسايه در راستاي ارتقاء صنعت مديريت بحران و بهسازي تقسيم بندي نمود كه اين امر با همکاری موسسات آموزشی و تحقیقاتی ایرانی و غیر ایرانی انجام مي گيرد.

تعريف و اجراي دوره ها ي تخصصي:

موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران در برنامه ريزي و اجراي دوره هاي آموزشي مشترك با سایر مراکز در زمينه هاي مديريت بحران ،پدافند غیرعامل، مقاوم سازی ، بهسازی ، مطالعات حوادث طبيعي و انساني و ... همكاري می نمايد و هم اكنون دوره هاي متعدد كوتاه مدت عمومي و تخصصي برگزار مي گردد.

برگزاري كارگاه هاي آموزشي:

موسسه با استفاده از امكانات موجود در دانشگاه های همکار در داخل و خارج از كشور و همکاری صاحبان صنایع ، امكان برگزاري كارگاه هاي مشترك را در رابطه با مبحث بحران و سایر عناوین مرتبط دارد.

ارائه آموزش هاي از راه دور :

آموزش از راه دور بعنوان يكي از ابزارهاي مؤثر در ارتقاء فرهنگ عمومي و آموزش روش ها و راهكارهاي افزايش بهره وري انرژي در سطح جامعه و صنايع كشور و منطقه مي تواند نقش مؤثري را در آگاهي بخشي ايفا نمايد.

براي انجام اين مهم دبيرخانه دايمي كنفرانس هاي مقاوم سازي كشوربا بكارگيري كليه امكانات سخت افزاري و قابليت ها و تجارب نرم افزاري دانشگاه ها و مراکز همکار در تدوين درس افزارها و مواد آموزشي بصورت الكترونيكي و ارائه آنها از طريق شبكه هاي رايانه اي كشوري و جهاني اقدام نموده است.

* انجام پروژه های تحقیقاتی و اجرایی:

موسسه مقاوم سازی و بهسازی لرزه ای ایران با بهره مندی از نیروهای علمی و متخصص با مشارکت شرکت های مشاور و پیمانکار زیرمجموعه به صورت هلدینگ، مدیریت و اجرای پروژه های مختلف عمرانی را با اولویت مقاوم سازی، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل عهده دار است.

 

Sample Image

 

صفحه ی کنونی: صفحه اصلی